Na słodko, na ostro, z sosem, z farszem… Pomysłów na dania z makaronem jest bez liku. Ale czy na pewno wiemy, jak gotować makaron? Z pozoru wydaje się to proste. Czy tak jest na pewno?
Czy wiesz, że…
- Makaron zawsze powinien być gotowany w dużym garnku z odpowiednią ilością wody – na każde 100g potrzebny jest co najmniej litr. Wszystko po to, by nie posklejał się podczas gotowania, równomiernie się u gotował, a także żeby łatwiej było go po prostu mieszać.
- Makaron należy gotować na półmiękko, czyli al dente. Ma on znacznie więcej właściwości niż rozgotowana breja. Po pierwsze, smakuje o niebo lepiej. Po drugie, dłużej się trawi, co nie tylko sprawia, że dłużej czujemy się najedzeni, ale też korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi.
- Wbrew powszechnej opinii rzucanie makaronem o ścianę, by sprawdzić czy się klei, nie jest najlepszym sposobem na sprawdzenie jego stopnia ugotowania.
- Czasem makaron trzeba gotować nieco krócej. Dotyczy to sytuacji, w której planujemy połączyć go z gorącym sosem. Nieco twardy makaron spokojnie przejdzie w stan al dente już wspólnie z resztą składników.
- Nigdy nie należy zalewać makaronu sosem. To makaron dodajemy do sosu.
- Zimną wodą przelewa się tylko makaron, który planujemy wykorzystać do sałatki.
- Na całym świecie występuje aż 600 różnych kształtów makaronu. W Polsce popularnych jest kilkadziesiąt (np. Czanieckie Makarony – jeden z najstarszych producentów tradycyjnych polskich makaronów, ofertują aż 40 kształtów do wyboru). A po jakie makarony sięgamy najchętniej?