Nie wyobrażamy sobie życia bez makaronu. Choć nie zastanawiamy się nad tym, makaron towarzyszy nam niemal codziennie. Jest już nie tylko dodatkiem do zup ale staje się głównym składnikiem dań. Lubimy z nim eksperymentować, wybierać kształty i przyrządzać na nieskończoną ilość sposobów. Lubią go dzieci i dorośli. Dziś Światowy Dzień Makaronu!
Makaron jest uwielbiany nie tylko za smak, ale także prostotę w przygotowaniu. Z okazji jego święta, przedstawiamy Wam kilka ciekawostek z nim związanych.
- Spór o pochodzenie makaronu, trwa od wieków. Prawo do jego wynalezienia przypisują sobie Włosi i Chińczycy. Legenda głosi, że najstarszy makaron pochodził z północnych Chin, a dopiero w 13 wieku do Włoch sprowadził go Marco Polo.
- Najstarszy odnaleziony makaron miał 4000 lat. Natrafiono na niego w niewielkiej chińskiej wiosce położonej nad Rzeką Żółtą. Co ciekawe, mierzył on ok. 50 cm.
- Początkowo produkcja ciasta na makaron nie była zbyt higieniczna. Półnadzy mężczyźni wyrabiali je stopami, co nie spodobało się królowi Neapolu Ferdynandowi II Burbonowi, który nakazał skonstruowanie specjalnej maszyny.
- W połowie 18 wieku, koszt maszyny do produkcji makaronu równał się cenie domu. Z tego powodu, makaron produkowany w manufakturach był bardzo drogi.
- Najpopularniejszym typem makaronu jest spaghetti.
- Najwięcej makaronu na świecie zjadają Włosi. Dodają oni makaron do sosu, nigdy na odwrót!
- Jedzenie makaronu łyżką i widelcem to polsk i pomysł. Włosi uważają go za profanację.
- Szacuje się, że w Europie jest ponad 300 rodzajów makaronu, a na całym świecie jest ich nawet 600
- Polacy jedzą coraz więcej makaronu. Do naszych ulubionych jego rodzajów należą nitki i świderki.
- Bardzo chętnie wybieramy makarony pełnoziarniste lub z błonnikiem owsianym. Makarony te (np. makaron marki Czaniecki z wysoką zawartością błonnika owsianego) zachwycą zwolenników zdrowego i aktywnego trybu życia.
Przepis na pappardelle ze świeżą oliwą i grillowaną piersią z kurczaka
Składniki:
- 2 pojedyncze piersi kurczaka
- 200 g makaronu Papardelle Czaniecki
- 50 ml śmietany 18%
- 2 łyżki parmezanu
- łyżeczka ziół prowansalskich
- 2 ząbki czosnku
- sól i pieprz
- 1-2 łyżki oliwy z oliwek
Sposób przygotowania:
Filety myjemy, oczyszczamy i lekko rozbijamy. Ząbek czosnku przeciskamy przez praskę i mieszamy z oliwą z oliwek. Kurczaka smarujemy oliwą z czosnkiem, posypujemy solą z pieprzem, przykrywamy i odstawiamy na około 0,5 godziny do lodówki. Następnie grillujemy. Śmietanę mieszamy z serem, ziołami i przeciśniętym przez praskę czosnkiem. Podgrzewamy na wolnym ogniu. W tym czasie, w osolonej wodzie, gotujemy makaron Czaniecki według instrukcji na opakowaniu. Odcedzamy i mieszamy z gotowym sosem. Jeśli sos i makaron niezbyt dobrze się łączą, możemy dodać do nich nieco wody z gotowania makaronu. Podajemy na podgrzanych talerzach. Na wierzchu układamy pokrojoną w paski, grillowaną pierś z kurczaka. Danie można udekorować posiekaną natką pietruszki.
Przepis na zapiekane rurki ukośne Czaniecki z mielonym mięsem, bazylią i żółtym serem
Składniki:
- makaron świderek Czaniecki
- 40 dkg pomidorów z puszki bez skórki albo przecieru pomidorowego w kartoniku
- 40 dkg mięsa mielonego (drobiowe, wieprzowe lub mieszane)
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- zioła (bazylia, oregano)
- sól, pieprz
- 15 dkg żółtego sera
- 2-3 łyżki oleju
Sposób przygotowania:
Makaron Czaniecki należy ugotować al dente według przepisu na opakowaniu, a następie go odcedzić. Obraną cebulę i czosnek posiekać, zeszklić na oleju, dodać mięso mielone i razem przesmażyć, mieszając od czasu do czasu. Następnie należy dodać pokrojone w kostkę pomidory z puszki wraz z sokiem lub przecier pomidorowy. Przyprawić całość solą i pieprzem, bazylią, oregano i zagotować.
Naczynie do zapiekania trzeba wysmarować tłuszczem i włożyć do niego makaron. Kolejno polewamy je sosem i delikatnie mieszamy. Całość posypujemy startym serem. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i zapiekamy około 15 minut (aż ser się rozpuści). Podajemy gorące.